Kan Değerleri

Penisten Kan Gelmesi

Kan Grubu

Açlık Kan Şekeri

En Zor Bulunan Kan Grubu

Burundan Kan GelmesiBurundan Kan GelmesiBurundan kan gelmesi, insanların tümünde yaş ve cinsiyet ayırmadan görülebilir. Genellikle tehlikeli olarak görülseler de, nadiren hayati tehlike içerirler. Burundan kan gelmesi burunda meydana gelen değişiklikler sonucunda ya da vücutta olan başka hastalıklardan dolayı meydana gelebilir. Soğuk algınlığı, burun karıştırma, buruna yapılan operasyonlar, ağır egzersizler, tümörler, buruna kaçan objeler kanamalara neden olabilir. Kanamalar burnun ön tarafında ya da arka tarafında oluşabilir. Burnun arka tarafında olan kanamalar daha çok yaşlı kişilerde, ön tarafında olanlar ise, çocuklar ve genç erişkinlerde görülür. Arka tarafta olan kanamalar genize doğru ve şiddetli bir şekilde gerçekleşir. Bu yüzden mutlaka KBB uzmanı tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bazı durumlarda ise kanayan burun olmadığı halde, burundan kan gelebilir. Bunun nedenleri arasında genizde bulunan tümör kanamaları, yemek borusu damarlarında bulunan varis kanamaları sayılabilir. Burundan kan gelmesi sıcaklık farklılıkları görülen kış aylarında daha fazla görülmektedir.

Burundan Kan Gelmesi

Burun kanaması türleri nelerdir?

  • Ön burun kanaması: Burnun ön tarafında oluşan kanamalardır. Ayakta ya da otururken burun deliğinden kan gelme şeklinde oluşur.
  • Arka burun kanamaları: Burnun arka tarafında ve derinde oluşan kanamalardır. Kanama genize doğru ilerler. Hastanın pozisyonu  ne şekilde olursa olsun, kanama boğaza doğru olur. Bu tür kanamalar oldukça önemli olduğundan, takip edilmesi gerekir. Yaşlı kişilerde, yüksek tansiyonu bulunanlarda ve travma geçiren kişilerde görülen bir durumdur.  

Burundan kan gelmesi durumunda yapılması gerekenler nedir?

  • Kanama sırasında burnun ucu baş parmağı ve diğer parmakla sıkıştırılmalıdır.
  • Sıkıştırma yapınca, beş dakika süre ile bekleyiniz.
  • Başın kalp seviyesinden yukarıda tutulması gerekir. Bunun için oturulmalı ya da baş yukarıda tutulmalıdır.
  • Buruna ve yanağa buz tatbik edilmelidir.
  • Kanama durdurtan sonra sümkürmemeye dikkat ediniz.
  • Başınızı kanama durduktan sonra da, göğsünüzden yukarıda tutmaya devam ediniz.
  • Burnun içinde kalan pıhtıları temizleyiniz ve doktorunuzu arayınız.

Burundan kan gelmesinin nedenleri nedir?

Kanama çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Kan pıhtılaşmasına sebep olan hastalıklar ve yüksek tansiyon en önemli nedenler arasında yer alır. Nezle, sinüzit gibi iltihaplanmalar, buruna alınan  darbeler ve tümörlerde kanamalara yol açabilir. Kanama sonrasında mutlaka doktora gidilerek muayene olmak gerekir.

Burundan kan gelmesi nasıl tedavi edilir?

Kanama durmuyorsa ya da yeniden kanama başladıysa, kişi kendini yorgun hissediyorsa, kanama burnun arka tarafına doğru oluyorsa kesinlikle ihmal edilmeyecek bir durumdur. Doktor genellikle bu durumda burnun ön tarafına vazelini bezlerle tampon yaparak, kanamayı durduracaktır. Kanamanın yeri belliyse gümüş nitrat ya da elektrokoter cihazıyla damar yakılabilir. Arka tarafta olan kanamalarda ağız içinden damağın üst tarafına tampon uygulanır. Yapılanlara rağmen durdurulamayan kanamalarda, anestezi altında kanayan damar özel maddelerle tıkanır ya da bağlanır.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2014 10:28:22Burundan Kan Gelmesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Burundan Kan Gelmesi"#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Kan Grupları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014