Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kan Üre Azotu

Kan Üre Azotu

Kan Üre Azotu, Kan üre azotu bir protein metabolizmasının ürünüdür. Böbrekler yoluyla idrarla atılır. Sıklıkla kan üre azotu (BUN) olarak ölçülür. Vücutta, kan proteinleri dışındaki bütün azotlu maddelerin ihtiva ettikleri toplam azot miktarının normal değeri % 20-40 mg'dır. Azotemi içinde en önemli yeri işgal eden üredir. Çünkü kandaki oranı diğer azotlu maddelere nazaran çok daha fazladır. Ortalama normal miktarı % 30 mg kadardır. % 50 mg'ın üstü anormal olarak kabul edilir. Ağır üremi vaka'larda kan üresinin % 500 mg'a kadar yükselmesi mümkündür. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede önemli bir ölçüttür. Fakat böbrek fonksiyonları dışında vücuttaki azot yükü, günlük sıvı alımı ve idrar akım hızından da etkilendiğinden tek başına karar verici değildir. Trombosit sayısı için 150.000 değeri düşük sayılmaz. Kan üre azotunun yüksek olması böbrek yetersizliğini düşündürmektedir. Böbreklerin süzme kabiliyetinin azalmasıyla kanda, azot metabolizmasının son ürünleri artmaktadır. idrarla atılması gereken azot metabolizması son ürünlerinin başlıca üre, ürik asit ve kreatinindir. Üre, vücudumuz için son derece zararlıdır. Yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerle vücudumuza giren azotlu maddenin yanması ile üre meydana gelir. Üre, böbrekler tarafından idrar yoluyla atılır. Ancak böbreklerin işlevini yerine getirmemesi durumunda kanda birikir ve ciddi sağlık problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. Nasıl ki atıklar çevreye zarar veriyorsa, üre de vücuttan uzaklaştırılmadığı takdirde bizim vücudumuza zarar vermektedir.

Arttığı Durumlar; Böbrek fonksiyon bozukluğu dışında kalp yetmezliği, tuz ve su alımındaki dengesizlikler (kusma, ishal, sık idrara çıkma, terleme), bağırsaklarda kanama, stres, yanıklar, diyetle fazla protein alımı ve akut myokard enfarktüsü gibi nedenlerle de kan değerleri yükselebilmektedir.

Yüksek Kan Üre Azotu Nasıl Böbrek Hastalığı Meydana Gelir?

Üre, nitrojen proteinlerinin dökümünü, bu numaralar laboratuvar tarafından değişebilir, ama normal kan üre nitrojen düzeyi, 7-20 mg/dL arasındadır. Böbreklerden değilse, proteinlerin yan yüksek kan üre nitrojen düzeyinin sonuçlanan kan kurulacaktır. Daha böbrek fonksiyon yarısından kayboluncaya kadar böbreklerin güçlü telafi kapasitesi nedeniyle, düzeyi artmaz. Ancak, tek başına bir yüksek kan üre azotu her zaman bir böbrek bozukluğu olduğu anlamına da gelmemektedir.

Kanda Azot Düzeyinin Normal Değerleri;

Kanda azot düzeyi denilince, kandaki serbest veya çözünmüş azot değil, azotlu bileşiklerin düzeyi anlaşılır. Bileşik halinde bulunmayan azot kanda ölçülemeyecek kadar düşük miktarlardadır. Azot içeren maddeler arasında ölçüm için en çok üre kullanılır. Üre kandaki azotun en büyük bölümünü içerir ve uygulamada kan üresi azotu yerine kan azotu demek yanlış olmaz. Bileşiminde azot miktarı çok yüksek olan üre protein metabolizmasının bir yıkım ürünüdür. Ürenin % 90'ı idrarla atılır. Geriye kalan % 10'luk ise ter, dışkı ve tükürük salgısıyla vücuttan uzaklaştırılır.

Üre Nedir;

Yediklerimiz ve içtiklerimiz ile vücudumuza vitamin ve madensel tuzlar girmektedir. Vücudumuza yediklerimizle birlikte giren azotlu maddenin yanması ile üre oluşur. Bu üre idrar yolu ile vücuttan atılır. Vücuttan atılmaması durumunda ortaya çıkan hastalığa üre veya tıp dilinde ismiyle üremi denir. Üre kanda birikir ve üremi hastalığına sebebiyet verir. Üreyi vücudumuzdan uzaklaştırılması gerekir. Şayet vücuttan atılmaz ise tıpkı atık maddelerin çevreye verdiği zarar gibi üre de bedene zarar vermesidir. Şayet üre idrar ile uzaklaştırılamaz ise böbrekler iflas eder ve kişi hayati fonksiyonlarını kaybeder.

Üreminin Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler, halsizlik ve kas zayıflığıdır. Gündüz dalgınlık içinde bulunan hasta, geceleyin uyuyamaz. Bazı durumlarda saldırganlık ve anlamsız bağırıp çağırmalar görülür. Şuur bulanıklığı, komaya dönebilir. Baş ağrısı ilk belirti olarak da görülebilir. Kas çekilmeleri sık görülür. Hastalığın son döneminde durdurulamayan bir hıçkırık görülebilir. Ağızda kuruluk ve yanma sık rastlanan şikayetlerdir. Dil paslıdır. Nefeste amonyak kokusu duyulur. İştahsızlık bulantı-kusma başlangıç belirtileri olabilir. Hastanın solunumu, ileri dönemde düzensiz bir hal alır. Zatürre, sık rastlanan bir komplikasyondur. Üremide kalp yetmezliğine sık rastlanır ki, bunun sebebi de böbrek yetmezliği kaynaklı hipertansiyondur. Deri genellikle soluk, kuru ve sarımsı kirli renktedir. Kaşıntısı olabilmektedir. Üremide de zayıflama söz konusudur, ancak ödem bunu gizleyebilir. Kansızlık sıkça görülür.

Üre Değerleri;

Protein metabolizmasının son ürünü olarak karaciğerde oluşur ve idrarla atılır. Serumdaki normal değeri %20-40 mg kadardır. Fakat çoğu kez ürenin yalnız azot elementleri dikkate alınarak, kan üre azotu (Blood Urea Nitrogen = BUN) biçiminde değerler verilmektedir. BUN x 2.14 = Ure değerini göstermektedir. Kandaki üre değerleri, aşırı proteinli besinlerin alınmasından sonra ve ateşli hastalıklarda yükselebilir. Ancak esas büyük artışlar akut veya kronik böbrek yetersizliklerinde olmaktadır. Nefrit ve piyelonefrit gibi böbrek bozukluklarında da yine kanda üre miktarını arttırır. Gelişen organizmalarda (örneğin çocuklarda), gebelikte ve az proteinli diyetle beslenmede ise serum üre değerleri azalmaktadır. Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir.

Kan Üre Azotu Nedenleri;

Bu hastaların derileri soluk, kirli sarı renkli görünümdedir. Bu hem hastalarda ki kansızlıktan hem de ürenin yüksek seviyede olmasından kaynaklanır. Bazı hastalarda ise aşırı kaşıntıdan dolayı tüm vücutta çizikler ve kaşınmanın şiddetinden kaynaklanan yaralar mevcuttur. Kaşıntının nedeni ise ürenin yüksek olmasıdır. Bu hastalarda ayrıca özellikle parmak uçlarında olan ancak diğer vücut kısımlarında da görülebilen yara ve ülser odakları vardır. Kronik böbrek yetmezliği hastalarının kalbi ve damar sistemi de genelde etkilenmiştir. Yüksek tansiyon, kansızlık, şeker hastalığı gibi ilave hastalıklar ile bu hastaların yaşam kaliteleri ile alakalıdır. Gene bu hastaların nefeslerinde amonyak kokusu hakimdir. Hastalıkları ilerlediği zaman ise akciğerde sıvı birikmesine bağlı olarak nefes darlığı, iç çekmeler, sırt üstü yatamama gibi şikayetler meydana gelir.

Kan Üre Azotu Tedavi ve İlaçlar;

Kan üre azotu normal sınırlar daha yüksek olduğundan, böbrekler işlevsel çalışamaz gösterebilir. Üre düzeyini azaltmak için tuşuna hasarlı böbrekler ters ve böbrek fonksiyonları geliştirmektedir. Bu vücutta doğa takip doğru kuraldır. Buna ek olarak, bu tür sırt ağrıları halsizlik, uykusuzluk gibi, farklı hasta bitki özel durumlar için farklı bitki seçmek için gerekli farklı koşullar vardır gibi belirtiler hafiflemeye yardımcı olur. Hatta aynı kişi için, bitkisel formül ile hasta koşullarına değişikliklere göre değişecektir.

Üreye İyi Gelen Bitkiler;

Kiraz sapı, ayrık otu, salatalık, nohut, vişne, nar, elma,

Hazırlanış şekli; Bir avuç kiraz sapı ile ayrık otu yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, yarı oranında içme suyuna karıştırılarak günde üç bardak ısıtılarak içilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen vişne suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi nar suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi elma suyu, hastaya bol bol içirtilir. Nohut'u kaynatın. Suyunu her gün üç bardak tüketin. Yıkanan salatalıkları sıkıp, her gün yada iki bardak suyunu için.

Son Güncelleme : 01.05.2023 01:29:56
Kan Üre Azotu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kan Üre Azotu Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Kan Üre Azotu"
kan ure azotu 14.95 cıktı ne yapmam gerekir ?
Esma . 21.04.2015
CEVAP YAZ
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan grubuna göre kişilik, arasında oldukça yakın bir ilişki olduğu yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. İnsan vücudunda bulunan en önemli maddelerden biri kandır. Vücudun % 7-8 oranı kandan meydana gelir. Kan miktarında olabilecek küçük bir azalma ...
Boğazdan Kan Gelmesi
Boğazdan Kan Gelmesi
Boğazdan Kan Gelmesi, Ağız boşluğundan sonra gelen geçide "boğaz" denir. Akciğerlere gidecek olan hava mideye gidecek olan yiyecek lokması orta kulağa ulaşacak olan ses dalgaları buradan geçmektedirler. Ayrıca boğazın iki yanındaki lenf sistemi ağız ...
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekeri Değerleri, Kan şekeri (glikoz) düzeyini gösteren tahlildir. Glikoz (GLU tahlillerde yazar) vücudun enerji ihtiyacını giderecek başlıca yakıtı olmak üzere kullanılan 6 karbonlu moleküldür. Her insanda kanın glikoz seviyesi belli bir aralık ...
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan şekerini düşüren besinler; kan şekeri düzeyini sabit bir şekilde tutmak ya da ağır ağır yükselmesine yardımcı olmak için tavsiye edilen bazı besin grupları, ayrıca kilo vermeyi de sağlayarak aşırı kilonun yol açtığı kalp rahatsızlıkları ve hi...
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan grubuna göre diyet, insanların kan grupları sağlık ve hastalıklar üzerinde etkili olduğu uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanların kan grupları, kilo almada, kilo vermede etkili bir faktördür. Dolayısı ile beslenerek...
Kan Grupları
Kan Grupları
Kan grupları, insanlardaki kanın özelliklerini belirtmek amacıyla, antikorlara bakılarak belirlenmiş olan sınıflandırma sistemidir. Kanda bulunan alyuvarlar, kana kırmızı rengi veren oluşumlardır. Alyuvarların üzerinde bulunan, kan proteinlerine göre...
En Zor Bulunan Kan Grubu
En Zor Bulunan Kan Grubu
En Zor Bulunan Kan Grubu, Kan insanın yaşaması için gerekli olan en önemli unsurlardan birisidir. Kan, hayatın ta kendisidir. Tüm uygarlıklar, kan bağlarıyla kurulmuştur. İnsanlık tarihinde, çok önemli bir dinsel ve kültürel simge sayılır. Fiziksel v...
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki glükoz yani şeker miktarıdır. Glükoz karbonhidratlı gıdalardan gelir. Karbonhidrat vücudun ana enerji kaynağıdır. Kandaki glükoz miktarı yemek yedikten sonra artışa geçer. Bu da pankreasın insülin salgı...
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Şekeri Düşmesi
Kan şekeri düşmesi hipoglisemi de denilen herhangi bir nedene bağlı olarak vücutta bulunan glikoz yani şeker oranının eksilmesi durumuna verilen addır. Yaşam kalitesini doğrudan etkilemekte olan şeker düşmesi problemi, ilerleye durumlarda şekerin yük...
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır, Kan alma işlemine geçmeden önce hastaya selam verilmeli ve kendisini tanıtmalıdır. Hastanın kendisini iyi hissettiğinden emin olmalıdır. Hastanede yatan hastanın adı soyadı, hastane numarası olan bir bilezik olmalıdır. Hastaya adını...
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır, Kan damarları vücudun her noktasını dolaşır. Bilhassa damarlarımız o kadar uzundurlar ki düz bir alana yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık 100 bin kilometre olur. Kan damarlarının vücutta her yerini kapladığını an...
Dışkıda Kan
Dışkıda Kan
Dışkıda kan, farklı hastalıklardan veya makattan kaynaklanan bir sorunun belirtisi olabileceği gibi ihmal edilmemesi gereken önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Dışkıda meydana gelen ve gözle görülecek kadar belirgin olan kan, diğer adıyla ''h...

 

Kan Grubuna Göre Kişilik
Boğazdan Kan Gelmesi
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan Grupları
En Zor Bulunan Kan Grubu
Tokluk Kan Şekeri
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Nasıl Alınır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Dışkıda Kan
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Kan Çıbanı
Balgamda Kan
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Şekeri
Kan Transfüzyonu
Kan Değerleri
Kulaktan Kan Gelmesi
Kan Gazı
Kan Grubu
Kan Sulandırıcı İlaçlar
Kan Kusmak
Kan Şekeri Neden Düşer
Kan Vermenin Zararları
Kan Kurdu
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
Kan Yapan Meyveler
Popüler İçerik
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı, Tokluk kan şekeri yemek yedikten sonraki durumumuzdur. Ana öğünlerden iki saat sonra yapılan veya şeker yükleme testiyle...
Kan Çıbanı
Kan Çıbanı
Kan Çıbanı, Derideki ter veya kıl bezlerinin bakteriler tarafından iltihaplanması sonucu oluşur. Yanlış beslenme (yağlı besinler) veya metabolizma has...
Balgamda Kan
Balgamda Kan
Balgamda Kan, Kanlı balgam, kanın fazla bulunduğu bir balgamdır. Solunum yolları damarlarının çeşitli aşınmaları sonucu (bronş ve akciğer damarları af...
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Nasıl Temizlenir
Kan nasıl temizlenir? Vücudumuzdaki kan öncelikle böbreklerimiz ve karaciğerimiz tarafından temizlenir. Nefes yoluyla akciğer de kanın temizlenmesine ...
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme, Kan gruplarına göre beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süreli yaşamamız için gerekli olan besin ...
Kan Şekeri
Kan Şekeri
Kan Şekeri, Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekerin...
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu, bir kişiden diğerine damar içi yoluyla kan transfer edilen yaygın ve güvenli bir uygulamadır. Kan Transfüzyonu genellikle ciddi bir ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kan Grubuna Göre Kişilik
Boğazdan Kan Gelmesi
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2023