Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kan Üre Azotu

Kan Üre Azotu

Kan Üre Azotu, Kan üre azotu bir protein metabolizmasının ürünüdür. Böbrekler yoluyla idrarla atılır. Sıklıkla kan üre azotu (BUN) olarak ölçülür. Vücutta, kan proteinleri dışındaki bütün azotlu maddelerin ihtiva ettikleri toplam azot miktarının normal değeri %20-40 mg'dır. Azotemi içinde en önemli yeri işgal eden üredir. Çünkü kandaki oranı diğer azotlu maddelere nazaran çok daha fazladır. Ortalama normal miktarı %30 mg kadardır. %50 mg'ın üstü anormal olarak kabul edilir. Ağır üremi vaka'larda kan üresinin %500 mg'a kadar yükselmesi mümkündür. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede önemli bir ölçüttür. Fakat böbrek fonksiyonları dışında vücuttaki azot yükü, günlük sıvı alımı ve idrar akım hızından da etkilendiğinden tek başına karar verici değildir. Trombosit sayısı için 150.000 değeri düşük sayılmaz. Kan üre azotunun yüksek olması böbrek yetersizliğini düşündürmektedir. Böbreklerin süzme kabiliyetinin azalmasıyla kanda, azot metabolizmasının son ürünleri artmaktadır. İdrarla atılması gereken azot metabolizması son ürünlerinin başlıca üre, ürik asit ve kreatinindir. Üre, vücudumuz için son derece zararlıdır. Yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerle vücudumuza giren azotlu maddenin yanması ile üre meydana gelir. Üre, böbrekler tarafından idrar yoluyla atılır. Ancak böbreklerin işlevini yerine getirmemesi durumunda kanda birikir ve ciddi sağlık problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. Nasıl ki atıklar çevreye zarar veriyorsa, üre de vücuttan uzaklaştırılmadığı takdirde bizim vücudumuza zarar vermektedir.

Arttığı Durumlar; Böbrek fonksiyon bozukluğu dışında kalp yetmezliği, tuz ve su alımındaki dengesizlikler (Kusma, ishal, sık idrara çıkma, terleme), bağırsaklarda kanama, stres, yanıklar, diyetle fazla protein alımı ve akut myokard enfarktüsü gibi nedenlerle de kan değerleri yükselebilmektedir.

Yüksek Kan Üre Azotu Nasıl Böbrek Hastalığı Meydana Gelir?


Üre, nitrojen proteinlerinin dökümünü, bu numaralar laboratuvar tarafından değişebilir, ama normal kan üre nitrojen düzeyi, 7-20 mg/dL arasındadır. Böbreklerden değilse, proteinlerin yan yüksek kan üre nitrojen düzeyinin sonuçlanan kan kurulacaktır. Daha böbrek fonksiyon yarısından kayboluncaya kadar böbreklerin güçlü telafi kapasitesi nedeniyle, düzeyi artmaz. Ancak, tek başına bir yüksek kan üre azotu her zaman bir böbrek bozukluğu olduğu anlamına da gelmemektedir.

Kanda Azot Düzeyinin Normal Değerleri


Kanda azot düzeyi denilince, kandaki serbest veya çözünmüş azot değil, azotlu bileşiklerin düzeyi anlaşılır. Bileşik halinde bulunmayan azot kanda ölçülemeyecek kadar düşük miktarlardadır. Azot içeren maddeler arasında ölçüm için en çok üre kullanılır. Üre kandaki azotun en büyük bölümünü içerir ve uygulamada kan üresi azotu yerine kan azotu demek yanlış olmaz. Bileşiminde azot miktarı çok yüksek olan üre protein metabolizmasının bir yıkım ürünüdür. Ürenin %90'ı idrarla atılır. Geriye kalan %10'luk ise ter, dışkı ve tükürük salgısıyla vücuttan uzaklaştırılır.

Üre Nedir?


Yediklerimiz ve içtiklerimiz ile vücudumuza vitamin ve madensel tuzlar girmektedir. Vücudumuza yediklerimizle birlikte giren azotlu maddenin yanması ile üre oluşur. Bu üre idrar yolu ile vücuttan atılır. Vücuttan atılmaması durumunda ortaya çıkan hastalığa üre veya tıp dilinde ismiyle üremi denir. Üre kanda birikir ve üremi hastalığına sebebiyet verir. Üreyi vücudumuzdan uzaklaştırılması gerekir. Şayet vücuttan atılmaz ise tıpkı atık maddelerin çevreye verdiği zarar gibi üre de bedene zarar vermesidir. Şayet üre idrar ile uzaklaştırılamaz ise böbrekler iflas eder ve kişi hayati fonksiyonlarını kaybeder.

Üreminin Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler, halsizlik ve kas zayıflığıdır. Gündüz dalgınlık içinde bulunan hasta, geceleyin uyuyamaz. Bazı durumlarda saldırganlık ve anlamsız bağırıp çağırmalar görülür. Şuur bulanıklığı, komaya dönebilir. Baş ağrısı ilk belirti olarak da görülebilir. Kas çekilmeleri sık görülür. Hastalığın son döneminde durdurulamayan bir hıçkırık görülebilir. Ağızda kuruluk ve yanma sık rastlanan şikâyetlerdir. Dil paslıdır. Nefeste amonyak kokusu duyulur. İştahsızlık bulantı-kusma başlangıç belirtileri olabilir. Hastanın solunumu, ileri dönemde düzensiz bir hal alır. Zatürre, sık rastlanan bir komplikasyondur. Üremide kalp yetmezliğine sık rastlanır ki, bunun sebebi de böbrek yetmezliği kaynaklı hipertansiyondur. Deri genellikle soluk, kuru ve sarımsı kirli renktedir. Kaşıntısı olabilmektedir. Üremide de zayıflama söz konusudur, ancak ödem bunu gizleyebilir. Kansızlık sıkça görülür.

Üre Değerleri

Protein metabolizmasının son ürünü olarak karaciğerde oluşur ve idrarla atılır. Serumdaki normal değeri %20-40 mg kadardır. Fakat çoğu kez ürenin yalnız azot elementleri dikkate alınarak, kan üre azotu (Blood Urea Nitrogen = BUN) biçiminde değerler verilmektedir. BUN x 2.14 = Ure değerini göstermektedir. Kandaki üre değerleri, aşırı proteinli besinlerin alınmasından sonra ve ateşli hastalıklarda yükselebilir. Ancak esas büyük artışlar akut veya kronik böbrek yetersizliklerinde olmaktadır. Nefrit ve piyelonefrit gibi böbrek bozukluklarında da yine kanda üre miktarını arttırır. Gelişen organizmalarda (Örneğin çocuklarda), gebelikte ve az proteinli diyetle beslenmede ise serum üre değerleri azalmaktadır. Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir.

Kan Üre Azotu Neden Olur?

Bu hastaların derileri soluk, kirli sarı renkli görünümdedir. Bu hem hastalardaki kansızlıktan hem de ürenin yüksek seviyede olmasından kaynaklanır. Bazı hastalarda ise aşırı kaşıntıdan dolayı tüm vücutta çizikler ve kaşınmanın şiddetinden kaynaklanan yaralar mevcuttur. Kaşıntının nedeni ise ürenin yüksek olmasıdır. Bu hastalarda ayrıca özellikle parmak uçlarında olan ancak diğer vücut kısımlarında da görülebilen yara ve ülser odakları vardır. Kronik böbrek yetmezliği hastalarının kalbi ve damar sistemi de genelde etkilenmiştir. Yüksek tansiyon, kansızlık, şeker hastalığı gibi ilave hastalıklar ile bu hastaların yaşam kaliteleri ile alakalıdır. Gene bu hastaların nefeslerinde amonyak kokusu hakimdir. Hastalıkları ilerlediği zaman ise akciğerde sıvı birikmesine bağlı olarak nefes darlığı, iç çekmeler, sırt üstü yatamama gibi şikâyetler meydana gelir.

Kan Üre Azotu Tedavi ve İlaçlar

Kan üre azotu normal sınırlar daha yüksek olduğundan, böbrekler işlevsel çalışamaz gösterebilir. Üre düzeyini azaltmak için tuşuna hasarlı böbrekler ters ve böbrek fonksiyonları geliştirmektedir. Bu vücutta doğa takip doğru kuraldır. Buna ek olarak, bu tür sırt ağrıları halsizlik, uykusuzluk gibi, farklı hasta bitki özel durumlar için farklı bitki seçmek için gerekli farklı koşullar vardır gibi belirtiler hafiflemeye yardımcı olur. Hatta aynı kişi için, bitkisel formül ile hasta koşullarına değişikliklere göre değişecektir.

Üreye İyi Gelen Bitkiler

Kiraz sapı, ayrık otu, salatalık, nohut, vişne, nar, elma.

Hazırlanış şekli; Bir avuç kiraz sapı ile ayrık otu yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, yarı oranında içme suyuna karıştırılarak günde üç bardak ısıtılarak içilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen vişne suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi nar suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi elma suyu, hastaya bol bol içirtilir. Nohut'u kaynatın. Suyunu her gün üç bardak tüketin. Yıkanan salatalıkları sıkıp, her gün ya da iki bardak suyunu için.
Son Güncelleme : 21.01.2024 15:31:08
Kan Üre Azotu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kan Üre Azotu Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Kan Üre Azotu"
kan ure azotu 14.95 cıktı ne yapmam gerekir ?
Esma . 21.04.2015
CEVAP YAZ
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan grubuna göre kişilik, arasında oldukça yakın bir ilişki olduğu yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. İnsan vücudunda bulunan en önemli maddelerden biri kandır.Vücudun %7-8 oranı kandan meydana gelir. Kan miktarında olabilecek küçük bir azalma bi...
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan şekerini düşüren besinler; kan şekeri düzeyini sabit bir şekilde tutmak ya da ağır ağır yükselmesine yardımcı olmak için tavsiye edilen bazı besin grupları, ayrıca kilo vermeyi de sağlayarak aşırı kilonun yol açtığı kalp rahatsızlıkları ve hiper ...
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan grubuna göre diyet, insanların kan grupları sağlık ve hastalıklar üzerinde etkili olduğu uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanların kan grupları, kilo almada, kilo vermede etkili bir faktördür. Dolayısı ile beslenerek...
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki glukoz yani şeker miktarıdır. Glükoz karbonhidratlı gıdalardan gelir. Karbonhidrat vücudun ana enerji kaynağıdır.Kandaki glukoz miktarı yemek yedikten sonra artışa geçer. Bu da pankreasın insülin salgıl...
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Şekeri Düşmesi
Kan şekeri düşmesi hipoglisemi de denilen herhangi bir nedene bağlı olarak vücutta bulunan glikoz yani şeker oranının eksilmesi durumuna verilen addır. Yaşam kalitesini doğrudan etkilemekte olan şeker düşmesi problemi, ilerleye durumlarda şekerin yük...
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır, Kan alma işlemine geçmeden önce hastaya selam verilmeli ve kendisini tanıtmalıdır. Hastanın kendisini iyi hissettiğinden emin olmalıdır. Hastanede yatan hastanın adı soyadı, hastane numarası olan bir bilezik olmalıdır. Hastaya adını...
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır, Kan damarları vücudun her noktasını dolaşır. Bilhassa damarlarımız o kadar uzundurlar ki düz bir alana yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık 100 bin kilometre olur. Kan damarlarının vücutta her yerini kapladığını an...
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Nasıl Temizlenir
Kan nasıl temizlenir? Vücudumuzdaki kan öncelikle böbreklerimiz ve karaciğerimiz tarafından temizlenir. Nefes yoluyla akciğer de kanın temizlenmesine yardımcı bir organdır. Biz de bazı yöntemlerle kanımızıntemiz kalmasında böbreklerimize ve diğer org...
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme, Kan gruplarına göre beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süreli yaşamamız için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında ...
Kan Şekeri
Kan Şekeri
Kan Şekeri, Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekerini dengede tutmaya yarayan hormonları salgılar. Bu salgılanan hormonların birisi de insülin hormonudu...
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu, bir kişiden diğerine damar içi yoluyla kan transfer edilen yaygın ve güvenli bir uygulamadır. Kan Transfüzyonu genellikle ciddi bir cerrahi operasyon ya da yaralanma sonucu kaybedilen kanı geri kazandırmak amacıyla yapılır. Kan Tran...
Kan Kusmak
Kan Kusmak
Kan Kusmak, Kan kusmak, (Hematemez), kusmak belirgin ölçüde kanı adlandırır. Tükürüldüğünde ya da öksürüldüğünde gelen küçük kan lekeleri kan kusmak sayılmaz. Kusmadaki kan canlı kırmızı olabilir ya da telve gibi siyah ya da koyu kahverengi görünebil...

 

Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Tokluk Kan Şekeri
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Nasıl Alınır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Şekeri
Kan Transfüzyonu
Kan Kusmak
Kan Şekeri Neden Düşer
Kan Vermenin Zararları
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
Kan Yapan Meyveler
Neut
Ağızdan Kan Gelmesi
Açlık Kan Şekeri
Kan Orucu Bozar Mı
Kan Pıhtılaşması
Rh Faktörü
Büyük Kan Dolaşımı
Rüyada Kan Görmek
İlişki Sırasında Kan Gelmesi
Tam Kan Sayımı
Rahimden Kan Gelmesi
İdrardan Kan Gelmesi
Kan Kurdu
Kan Basıncı
Popüler İçerik
Kan Şekeri Neden Düşer
Kan Şekeri Neden Düşer
Kan Şekeri Neden Düşer, Kan şekeri düşüklüğü, diğer adı Hipoglisemi olan hastalık, kandaki glukoz düzeyinin 50mg/dl'nin altına düşmesi ile hipoglisemi...
Kan Vermenin Zararları
Kan Vermenin Zararları
Kan Vermenin Zararları, Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan önem taş...
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi, İlişkiden hemen sonra yada ertesi günü beklenmedik bir şekilde kanama görülmesine post koital kanama denir. Cinsel ilişki...
Kan Yapan Meyveler
Kan Yapan Meyveler
Kan Yapan Meyveler, Meyve tüketiminin hafızayı canlandırdığı ve sinir hücrelerini geliştirdiği bilinmektedir. Vücudun başlıca düşmanı olan kolesterolü...
Neut
Neut
Neut, nötrofil olarak da bilinen, vücut savunmasında görev alan beyaz kan hücrelerindendir. Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) vücudumuzun bağışıklık si...
Ağızdan Kan Gelmesi
Ağızdan Kan Gelmesi
Ağızdan Kan Gelmesi, Bir çok hastalığın habercisi olabileceği gibi hafif görünen hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Ağızdan kan gelmesinin ciddi ...
Açlık Kan Şekeri
Açlık Kan Şekeri
Açlık kan şekeri, en az 8 saat aç kalındıktan sonra kandaki şeker değeridir, bu değer diabet teşhisi için yapılan testlerde kullanılır. Gün içinde, ka...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Tokluk Kan Şekeri
Kan Şekeri Düşmesi
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024