Kan Kanseri Belirtileri

Kan Kanseri Belirtileri

Kan Kanseri Belirtileri, Kanda, kan yapıcı dokuların ve diğer organların anormal kan hücrelerinin kontrolsüzce çoğalarak oluşan bir hastalık türüdür. Tıbbi yönde lösemi yada lökoz olarak geçmektedir. Sebebinin tam olarak bilinmemesiyle birlikte çeşitli kimyevi ajanlarının da, radyasyonun, virüs isimli bu mikrobun hastalığın oluşumunda rol oynarken bazı genetik yapısının hastalıkların da, hastalığa yatkınlığını derecesinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kan kanserinde hücre tiplerine göre (myeloit, lenfoit gibi) ve hastalığın süresince (müzmin ve had) çeşitleri bulunmaktadır. Bazen bu tipler daha hızlı ilerleyerek kötü sonuçlar doğurmaktadır. Lösemi hastalığında, halk arasında kan kanseri olarak bilinmektedir. Çocuklarda görüldüğü kanser türlerinin 3'te 1'i Lösemi Kanseri hastalığı oluşturmaktadır. Çocukluk döneminde löseminin tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülür. Etkilenen hücrelerin tipine göre myeloid ve lenfositer olarak kendi içinde de ikiye ayrılan hücre yapısına göre yapılan sınıflandırma özellikle hastalığın akut biçimlerinde daha ender olarak öteki hücre tipleri de etkilenmektedir.

Kan kanserinin nedenleri; Kan kanserinin nedeni tam olarak bilinememektedir. Lösemi, vücudun kan üretimini gerçekleştiren kemik iliğindeki ana hücrelerdeki değişim sonucunda olgunlaşmamış kan hücrelerinin bir artış olması ve bu hücrelerin hızla yayılmasıdır.

Kan kanserinin belirtileri; Kanserin belirtilerini öğrenmek hastalığın erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. Fakat bu belirtilerde biri yada daha fazlasına sahip olması kişinin kanser olduğu anlamını da taşımaz.

 • Ateş, kanserde sıklıkla görülür, ancak genelde ileri evre kanserler ile ilişkilidir. Kan kanseri ve lenf bezleri tümörlerin ilk başında belirti olarak ortaya çıkmasıdır.
 • Açıklanamayan kilo kaybı, genelde kanserin, özellikle mide, pankreas, yemek borusu (ösefagus) kanseri ve akciğer kanseri gibi, ilk belirtisi olarak açıklanamayan kilo kaybıdır.
 • Halsizlik, kan kanseri yada kansızlığa neden olan mide yada kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde erken görülmektedir. Halsizlik kanserin izlemini tahmin etme konusunda önemli unsurdur.
 • Ağrı, kemik yada testis tümöründe ilk belirtisi olabiliyor ama genelinde ileri evrede kanserin belirtisi olarak kabul edilir.
 • Memede yada vücutta hissedilen kitleler, genelde meme, testis, lenf bezi yada yumuşak doku tümörleri cilt altında bir yumru yada şişlik ile görülebilmektedir.
 • Kanama, olağandan öte kanamanın kanserde erken yada geç dönemlerinde var olmasıdır. Balgamda kan görülmesi akciğer, dışkıda kan görülmesi kalın bağırsak, idrarda kan görülmesi idrar torbası (mesane), zamansız vajinal kanama ise rahim ağzı (serviks) kanserine öncüdür.
 • Cilt değişiklikleri, cilt tümörleri dışında iç organ tümörlerini yaratmıştır. Bazı kanserde sarılık, ciltte koyulaşma yada ciltte kızarıklık olabilmektedir.
 • Dışkılama yada idrar yaparken değişiklik, uzun süreçli kabız, ishalde yada dışkı boyutunun değişik kalın bağırsak kanserine yenilir. İdrar yapıldığında sancının olması, idrarda kan görülmesi yada idrar yapma sıklığındaki değişiklik prostat yada idrar torbası (mesane) kanseri riskidir.
 • Öksürük ve horlama, inatçı ve geçmeyen öksürük akciğer kanserinde, horlama isteği ve gırtlak (larinks) kanseri riskini taşımasıdır.
 • Ben ve siğillerdeki değişiklikler, Vücudun yıllar boyunca bir ben yada siğilde şekil, boyut ve rengiyle oluşan bir değişiklik, zira melanom denilen cilt tümörünün erken teşhisi ile tedavi uygunluğunu arttırmaktadır.

Kan kanserinin tipleri nelerdir?

Hangi akvuyar türü aşırı miktarda çoğalıyor ve kanserleşme gösteriyorsa hastalık o akyuvar adıyla tanımlanmaktadır. Örneğin, lenfosit (veya lenfosittik) lösemisi, akyuvarın bir değişiği olan lenf sistemindeki lenf hücrelerine etkilemektedir. Diğer tip ise myeloid lösemi denen, myeloblastların (olgunlaşmamış kan hücreleri) aşırı üremesidir.

 • Akut Lenfositik Lösemi; (ALL) Lenfosit, lenfoblast olarak adlandırılan olgunlaşmamış kan hücrelerinin dönüşümü ile oluşur. Bunlar, lenf düğümlerinde birikmesiylei şişkinliğe yol açmasıdır. Akut lenfosittik lösemi, çocukluk çağında en sık görülen lösemidir.
 • Akut Myeloid Lösemi,; (AML) Olgunlaşmamış kan hücresi olan myeloblastların aşırı çoğalmasıyla karakterizedir. Bu hücrelerin kemik iliğinde çoğalmasıyla kan hücreleri üretilemez veya az üretir. Bu hücreler üretilmez ise enfeksiyonlar artar, kansızlık gelişir.
 • Kronik Lenfositik Lösemi; (KLL) Olgun lenfositler gibi görülmesiyle, vücudu savunamazlar. Bu hücreler, kemik iliğinde çok daha fazla üretme sağlar. Ancak koruyucu rolleri yok olur. Yetişkinlerde görülür, ağır ağır gelişir ve seyreder. Hasta yıllar boyu yaşayabilir. 50'li yaşlardan sonra görülme sıklığı artmış olur.
 • Kronik Lenfositik Lösemi, (KML) KLL gibi, olgun görünen ancak görevini yapamayan hücrelerin anormal üremesi artışı olmaktadır. Bütün normal hücreler bitene kadar bu hücre artışı sürer. Yetişkinlerde %25-60'ını oluşturur. En çok 25-60 yaşlarında görülür. Erkeklerde daha sıktır.

Kan kanseri nasıl tedavi edilir?

Lösemi umutsuz bir hastalık değildir. Son yıllarda uygulanan kemik iliği nakilleri başarılı sonuçlar vermekte ve iyi bir tedavi ve moral desteği ile hastalarda %85'e varan oranlarda iyileşmeler sağlanmaktadır.

Çocukluk çağı lösemi tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın türüne göre bazı tedavi protokolleri uygulanmakta, uygun tedavi ve destekle iyi sonuçlar vermektedir.

Kemoterapi ilaç tedavisi; İlaçlar hap şeklinde iğne şeklinde olabilir yada damardan serum içinde verilebilir. Bu ilaçların etkisiyle kötü huylu hücreler yok olur.

Radyoterapi; ışın tedavisi uygulanır.

Kemik iliği nakli; Nadiren bazı hastalar için gerekmektedir.

Son Güncelleme : 19.04.2021 17:33:42
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
 • Uzm. Akbilge - 19.04.2021 17:33:42
Kan Kanseri Belirtileri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kan Kanseri Belirtileri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kan Kanseri Belirtileri"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan Grubuna Göre Kişilik
Kan grubuna göre kişilik, arasında oldukça yakın bir ilişki olduğu yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. İnsan vücudunda bulunan en önemli maddelerden biri kandır. Vücudun % 7-8 oranı kandan meydana gelir. Kan miktarında olabilecek küçük bir azalma ...
Boğazdan Kan Gelmesi
Boğazdan Kan Gelmesi
Boğazdan Kan Gelmesi, Ağız boşluğundan sonra gelen geçide "boğaz" denir. Akciğerlere gidecek olan hava mideye gidecek olan yiyecek lokması orta kulağa ulaşacak olan ses dalgaları buradan geçmektedirler. Ayrıca boğazın iki yanındaki lenf sistemi ağız ...
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekeri Değerleri, Kan şekeri (glikoz) düzeyini gösteren tahlildir. Glikoz (GLU tahlillerde yazar) vücudun enerji ihtiyacını giderecek başlıca yakıtı olmak üzere kullanılan 6 karbonlu moleküldür. Her insanda kanın glikoz seviyesi belli bir aralık ...
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan şekerini düşüren besinler; kan şekeri düzeyini sabit bir şekilde tutmak ya da ağır ağır yükselmesine yardımcı olmak için tavsiye edilen bazı besin grupları, ayrıca kilo vermeyi de sağlayarak aşırı kilonun yol açtığı kalp rahatsızlıkları ve hi...
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan grubuna göre diyet, insanların kan grupları sağlık ve hastalıklar üzerinde etkili olduğu uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanların kan grupları, kilo almada, kilo vermede etkili bir faktördür. Dolayısı ile beslenerek...
Kan Grupları
Kan Grupları
Kan grupları, insanlardaki kanın özelliklerini belirtmek amacıyla, antikorlara bakılarak belirlenmiş olan sınıflandırma sistemidir. Kanda bulunan alyuvarlar, kana kırmızı rengi veren oluşumlardır. Alyuvarların üzerinde bulunan, kan proteinlerine göre...
En Zor Bulunan Kan Grubu
En Zor Bulunan Kan Grubu
En Zor Bulunan Kan Grubu, Kan insanın yaşaması için gerekli olan en önemli unsurlardan birisidir. Kan, hayatın ta kendisidir. Tüm uygarlıklar, kan bağlarıyla kurulmuştur. İnsanlık tarihinde, çok önemli bir dinsel ve kültürel simge sayılır. Fiziksel v...
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk Kan Şekeri
Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki glükoz yani şeker miktarıdır. Glükoz karbonhidratlı gıdalardan gelir. Karbonhidrat vücudun ana enerji kaynağıdır. Kandaki glükoz miktarı yemek yedikten sonra artışa geçer. Bu da pankreasın insülin salgı...
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Şekeri Düşmesi
Kan şekeri düşmesi hipoglisemi de denilen herhangi bir nedene bağlı olarak vücutta bulunan glikoz yani şeker oranının eksilmesi durumuna verilen addır. Yaşam kalitesini doğrudan etkilemekte olan şeker düşmesi problemi, ilerleye durumlarda şekerin yük...
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır
Kan Nasıl Alınır, Kan alma işlemine geçmeden önce hastaya selam verilmeli ve kendisini tanıtmalıdır. Hastanın kendisini iyi hissettiğinden emin olmalıdır. Hastanede yatan hastanın adı soyadı, hastane numarası olan bir bilezik olmalıdır. Hastaya adını...
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Kan Vücutta Neden Dolaşır, Kan damarları vücudun her noktasını dolaşır. Bilhassa damarlarımız o kadar uzundurlar ki düz bir alana yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık 100 bin kilometre olur. Kan damarlarının vücutta her yerini kapladığını an...
Dışkıda Kan
Dışkıda Kan
Dışkıda kan, farklı hastalıklardan veya makattan kaynaklanan bir sorunun belirtisi olabileceği gibi ihmal edilmemesi gereken önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Dışkıda meydana gelen ve gözle görülecek kadar belirgin olan kan, diğer adıyla ''h...

 

Kan Grubuna Göre Kişilik
Boğazdan Kan Gelmesi
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Kan Grupları
En Zor Bulunan Kan Grubu
Tokluk Kan Şekeri
Kan Şekeri Düşmesi
Kan Nasıl Alınır
Kan Vücutta Neden Dolaşır
Dışkıda Kan
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Kan Çıbanı
Balgamda Kan
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Şekeri
Kan Transfüzyonu
Kan Değerleri
Kulaktan Kan Gelmesi
Kan Gazı
Kan Grubu
Kan Sulandırıcı İlaçlar
Kan Kusmak
Kan Şekeri Neden Düşer
Kan Vermenin Zararları
Kan Kurdu
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
Kan Yapan Meyveler
Popüler İçerik
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı
Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı, Tokluk kan şekeri yemek yedikten sonraki durumumuzdur. Ana öğünlerden iki saat sonra yapılan veya şeker yükleme testiyle...
Kan Çıbanı
Kan Çıbanı
Kan Çıbanı, Derideki ter veya kıl bezlerinin bakteriler tarafından iltihaplanması sonucu oluşur. Yanlış beslenme (yağlı besinler) veya metabolizma has...
Balgamda Kan
Balgamda Kan
Balgamda Kan, Kanlı balgam, kanın fazla bulunduğu bir balgamdır. Solunum yolları damarlarının çeşitli aşınmaları sonucu (bronş ve akciğer damarları af...
Kan Nasıl Temizlenir
Kan Nasıl Temizlenir
Kan nasıl temizlenir? Vücudumuzdaki kan öncelikle böbreklerimiz ve karaciğerimiz tarafından temizlenir. Nefes yoluyla akciğer de kanın temizlenmesine ...
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme
Kan Gruplarına Göre Beslenme, Kan gruplarına göre beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süreli yaşamamız için gerekli olan besin ...
Kan Şekeri
Kan Şekeri
Kan Şekeri, Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekerin...
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu
Kan Transfüzyonu, bir kişiden diğerine damar içi yoluyla kan transfer edilen yaygın ve güvenli bir uygulamadır. Kan Transfüzyonu genellikle ciddi bir ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kan Grubuna Göre Kişilik
Boğazdan Kan Gelmesi
Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler
Kan Grubuna Göre Diyet
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sıkı Bir Spordan Sonra Kan İşemek
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2021